IGI Certified Natural & Unheated Color Change Purple Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.14 Cts |
|---|---|
| Size | 6x5x4 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Purple |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Color Change Purple Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.21 Cts |
|---|---|
| Size | 6x6x4 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Purple |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Purple Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.50 Cts |
|---|---|
| Size | 8x5x4 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Purple |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Purple Pink Kunzite Gemstone – Afghanistan
| Weight | 0.03 kg |
|---|---|
| Weight | 93.68 Cts |
| Size | 26x25x19 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Purple |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 18 ct and more |