GET IT DELIVERED WITH SMILE. FREE SHIPPING ON ALL ORDER
Shop More, Save More. Enjoy FREE SHIPPING ON EVERY ORDER !
Shop By Category
Actinolite Cat's Eye
Andesine Labradorite
Aragonite
Bloodstone
Chrome Tourmaline
Color-Change Fluorite
Coral
Demantoid Garnet
Grandidierite
Hemimorphite
Fast, Free Shipping
2 to 3 Days Delivery
60-Day Free Returns
All shipping methods
Expert Customer Service
Choose chat or call us
Exclusive Brands
More exclusive products
New Arrivals
IGI Certified Natural & Unheated Green Tourmaline Gemstone-AFGHANISTAN
| Weight | 4.50 Cts |
|---|---|
| Size | 9x8x7 mm |
| Shape | Emerald Cut |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 3 – 5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Pink Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.21 Cts |
|---|---|
| Size | 7x6x3 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Pink |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Pink Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.59 Cts |
|---|---|
| Size | 8X6X4 mm |
| Shape | Oval Shape |
| Color | Pink |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1.5 – 2 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Pink Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.21 Cts |
|---|---|
| Size | 7X5X3 mm |
| Shape | Emerald Cut |
| Color | Pink |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Pink Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.24 Cts |
|---|---|
| Size | 6x5x4 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Pink |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Purple Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.50 Cts |
|---|---|
| Size | 8x5x4 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Purple |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Peridot Gemstone-PAKISTAN
| Weight | 4.43 Cts |
|---|---|
| Size | 11x9x5 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Green |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 3 – 5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Red Purple Rubellite Tourmaline Gemstone-AFGHANISTAN
| Weight | 1.92 Cts |
|---|---|
| Size | 9x7x4 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Red |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 1.5 – 2 ct |
Popular Products
IGI Certified Natural & Unheated Bi Color Tourmaline Gemstone – Afghanistan
| Weight | 3.80 cts |
|---|---|
| Size | 9x9x6 mm |
| Shape | Emerald Cut |
| Color | Bi-color |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 3 – 5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Orange Brown Topaz Gemstone – Pakistan
| Weight | 21.34 Cts |
|---|---|
| Size | 17x15x11 mm |
| Shape | Rectangle Shape |
| Color | Brown, Orange |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 18 ct and more |
IGI Certified Natural & Unheated Blue Aquamarine Gemstone Pair – Pakistan
| Weight | 0.03 kg |
|---|---|
| Weight | 5.58 Cts |
| Size | 11x8x6 mm |
| Shape | Oval Shape |
| Color | Blue |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 5 – 8 ct |
IGI Certified Natural Blue Topaz Gemstone – Pakistan
| Weight | 7.07 Cts |
|---|---|
| Size | 11x11x7 mm |
| Shape | Square Shape |
| Color | Blue |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Irradiated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 5 – 8 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Pink Beryl Gemstone-Brazil
| Weight | 14.40 Cts |
|---|---|
| Size | 18x14x10 mm |
| Shape | Oval Shape |
| Color | Pink |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Brazil |
| Quantity | Single |
| Weight | 12 – 18 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.69 Cts |
|---|---|
| Size | 8X6X4 mm |
| Shape | Oval Shape |
| Color | Green |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1.5 – 2 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Bi Color Tourmaline Gemstone Pair-Afghanistan
| Weight | 3.40 cts |
|---|---|
| Size | 7x6x5 mm |
| Shape | Emerald Cut |
| Color | Green, Pink |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 3 – 5 ct |
IGI Certified Natural Blue Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.84 Cts |
|---|---|
| Size | 8x6x5 mm |
| Shape | Oval Shape |
| Color | Blue |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Heated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1.5 – 2 ct |
Who We Are
Our collection includes an array of natural gemstones ranging from well-known precious stones like sapphire, diamond, ruby, and emerald to unique and beautiful semi-precious options. It includes faceted, cabochon and carved gemstones. Each gemstone possesses its character, color, and charm, allowing you to find the perfect piece that speaks to you.
Why Choose Us
Our collection includes an array of natural gemstones ranging from well-known precious stones like sapphire, diamond, ruby, and emerald to unique and beautiful semi-precious options. It includes faceted, cabochon and carved gemstones. Each gemstone possesses its character, color, and charm, allowing you to find the perfect piece that speaks to you.