IGI Certified Natural & Unheated Green Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.78 Cts |
|---|---|
| Size | 9x7x4 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Green |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1.5 – 2 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Pink Color Change Sapphire Gemstone – Madagascar
| Weight | 1.32 Cts |
|---|---|
| Size | 8x5x4 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Pink, Purple |
| Clarity | VS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Pink Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.52 Cts |
|---|---|
| Size | 9x6x4 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Pink |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1.5 – 2 ct |