IGI Certified Natural & Unheated Green Emerald Gemstone-PAKISTAN
| Weight | 4.95 Cts |
|---|---|
| Size | 11x11x6 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 3 – 5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Peridot Gemstone – Pakistan
| Weight | 12.65 Cts |
|---|---|
| Size | 14x13x9 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 12 – 18 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Peridot Gemstone-PAKISTAN
| Weight | 4.43 Cts |
|---|---|
| Size | 11x9x5 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Green |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 3 – 5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.61 Cts |
|---|---|
| Size | 7x6x4 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Green |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1.5 – 2 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Tourmaline Gemstone – Afghanistan
| Weight | 8.09 Cts |
|---|---|
| Size | 13x10x8 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 8 – 12 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Tourmaline Gemstone-Afghanistan
| Weight | 2.76 cts |
|---|---|
| Size | 10x7x6 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 2 – 3 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Zoisite Gemstone-Africa
| Weight | 1.75 cts |
|---|---|
| Size | 8x6x5 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Africa |
| Quantity | Single |
| Weight | 1.5 – 2 ct |