ICA Certified Natural & Unheated Green Tourmaline Gemstone – Afghanistan
| Weight | 9.51 Cts |
|---|---|
| Size | 14x13x8 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 8 – 12 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.78 Cts |
|---|---|
| Size | 9x7x4 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Green |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1.5 – 2 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Peridot Gemstone – Pakistan
| Weight | 3.60 Cts |
|---|---|
| Size | 11x10x6 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 3 – 5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Peridot Gemstone Pair-Pakistan
| Weight | 5.29 Cts |
|---|---|
| Size | 11x8x5 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 5 – 8 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Peridot Gemstone Pair-Pakistan
| Weight | 4.45 Cts |
|---|---|
| Size | 10x7x5 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 3 – 5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Peridot Gemstone-Pakistan
| Weight | 4.33 Cts |
|---|---|
| Size | 11x9x7 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 3 – 5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Peridot Gemstone-Pakistan
| Weight | 3.55 Cts |
|---|---|
| Size | 14x8x5 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Pakistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 3 – 5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Tourmaline Gemstone – Afghanistan
| Weight | 2.54 Cts |
|---|---|
| Size | 10x8x5 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 2 – 3 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Green Tourmaline Gemstone-Afghanistan
| Weight | 2.98 Cts |
|---|---|
| Size | 10x8x6 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Green |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 2 – 3 ct |