IGI Certified Natural & Unheated Pink Rubellite Tourmaline Gemstone – Afghanistan
| Weight | 5.35 Cts |
|---|---|
| Size | 11x10x7 mm |
| Shape | Emerald Cut |
| Color | Pink |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 5 – 8 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Pink Rubellite Tourmaline Gemstone-AFGHANISTAN
| Weight | 7.12 Cts |
|---|---|
| Size | 16x12x5 mm |
| Shape | Oval Shape |
| Color | Pink |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 5 – 8 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Pink Tourmaline Gemstone -Afghanistan
| Weight | 5.93 cts |
|---|---|
| Size | 19x6x5 mm |
| Shape | Emerald Cut |
| Color | Pink |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 5 – 8 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Reverse Tourmaline Gemstone Pair-Afghanistan
| Weight | 5.15 cts |
|---|---|
| Size | 10x8x4 mm |
| Shape | Oval Shape |
| Color | Green, Pink |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Afghanistan |
| Quantity | Single |
| Weight | 5 – 8 ct |