IGI Certified Natural & Unheated Blue Sapphire Gemstone – Madagascar
| Weight | 1.19 Cts |
|---|---|
| Size | 7x5x3 mm |
| Shape | Cushion Shape |
| Color | Blue |
| Clarity | VS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Blue Spinel Gemstone-Mozambique
| Weight | 1.19 Cts |
|---|---|
| Size | 7x6x5 mm |
| Shape | Pear Shape |
| Color | Blue |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Mozambique |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Blue Spinel Gemstone-Mozambique
| Weight | 1.08 Cts |
|---|---|
| Size | 7x5x4 mm |
| Shape | Oval Shape |
| Color | Blue |
| Clarity | VVS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Mozambique |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural & Unheated Purple Sapphire Gemstone – Madagascar
| Weight | 1.41 Cts |
|---|---|
| Size | 7x6x3 mm |
| Shape | Emerald Cut |
| Color | Blue |
| Clarity | VS and better |
| Treatment | Unheated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural Blue Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.23 Cts |
|---|---|
| Size | 8x6x3 mm |
| Shape | Oval Shape |
| Color | Blue |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Heated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural Blue Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.26 Cts |
|---|---|
| Size | 6x5x4 mm |
| Shape | Rectangle Shape |
| Color | Blue |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Heated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |
IGI Certified Natural Blue Sapphire Gemstone-MADAGASCAR
| Weight | 1.38 Cts |
|---|---|
| Size | 7x6x4 mm |
| Shape | Round Shape |
| Color | Blue |
| Clarity | SI and better |
| Treatment | Heated |
| Origin | Madagascar |
| Quantity | Single |
| Weight | 1 – 1.5 ct |